Nurtuje mnie możliwość zastosowania rozwiązań energooszczędnych, które uwzględniają braki w obszarze dostaw mikrokontrolerów po 2020 roku.
Jest to temat do dyskusji, jak zmienił się proces projektowania urządzeń po przerwaniu dostaw kluczowych układów elektronicznych na początku pandemii.
Jak myślisz, czy nowe rozwiązanie, które obecnie powstają projektowane są od razu dla kilku rodzajów obudów mikrokontrolerów?
W firmie, którą zarządzam DASKO ELECTRONIC większa część układów bazuje na mikrokontrolerach STMicroelectronics. Po 2020r. w nowych projektach lub ich modernizacjach przygotowujemy tak płytki PCB, aby można było obsadzić kilka zbliżonych parametrami typów mikrokontrolerów.
W związku z brakami w obszarze kluczowych elementów, takich jak mikrokontrolery, opracowaliśmy nowy układ całkowicie w technologii analogowej. Polega on na tym, że dwu-biegowy moduł do sterowania wentylatorów pozwala na wybranie dwóch nastaw prędkości wentylatora.
Zasilany jest całkowicie z źródła napięcia 10V standardowo występującego w produkowanych wentylatorach EC. Wykonany jest w technice MOS i pobiera mniej niż 0.5mA Mechanicznie moduł DSS2-AQS nie wymaga dodatkowego zasilania tym samym sam proces instalacji jest uproszczony i może być wykonany na etapie produkcji wentylatora EC.
Dostępność wzmacniaczy analogowych oraz tranzystorów MOS jest dużo większa niż mikrokontrolerów, dzięki temu rozwiązanie jest bardziej niezależne od ewentualnych braków w dostawach kluczowych elementów.